Mapa
Biografie
Prodej a výroba
Zdroje

Osoba prodejce

Fotografie z  cestovního pasu, 1922. Národní archiv, Policejní ředitelství Praha II - všeobecná spisovna - 1921 - 1930, karton 2598, sign. O212/12 Adolf, Adolf Oppenheimer.
Jméno: Adolf Oppenheimer
Datum narození: 27/01/1862
Místo narození: Květuše, Chyšky, Česko
Datum úmrtí: 04/05/1934
Místo úmrtí: Praha
Náboženství: židovské
Další informace:

Povolání/profese/zaměstnání:

majitel firmy A. Rosenthal, II. na Příkopě (1888?)

obchodník s optickými a mechanickými přístroji (1899)

Fyzický popis

Výška
Váha
Barva vlasů
Barva očí
Zvláštní znamení
Rok původu

Seznam adres bydliště

Od roku / Do roku 1899 / 1901
Adresa (tehdejší): Marien Gasse
Zdroj: Národní archiv, Policejní ředitelství I, Konskripce.
Mapa:
Od roku / Do roku 1901 / 1903
Adresa (tehdejší): 859-II
Zdroj: Národní archiv, Policejní ředitelství Praha II - všeobecná spisovna - 1921 - 1930, karton 2598, sign. O212/12 Adolf, Adolf Oppenheimer.
Mapa:
Od roku / Do roku 1903 / 1934
Adresa (tehdejší): Mánesova 213 (dnes Slavíčkova)
Zdroj: Národní archiv, Policejní ředitelství I, Konskripce.
Mapa:
Zobrazit všechny adresy >

Medailonek osoby prodejce

Narodil se 27. ledna 1862 v Květuši, v části obce Chyšky (tehdy Klein Chischka), asi 10 km od Milevska, a to jako páté dítě do židovské rodiny Josefa Oppenheimera (* 28. 12. 1822) a Elisabeth Oppenheimerové (1833-1897). Celkem měl 10 sourozenců, jeho bratr a pozdější společník v podnikání, Maximilián (nebo také zkráceně Max) se narodil… Zobrazit více >

Narodil se 27. ledna 1862 v Květuši, v části obce Chyšky (tehdy Klein Chischka), asi 10 km od Milevska, a to jako páté dítě do židovské rodiny Josefa Oppenheimera (* 28. 12. 1822) a Elisabeth Oppenheimerové (1833-1897). Celkem měl 10 sourozenců, jeho bratr a pozdější společník v podnikání, Maximilián (nebo také zkráceně Max) se narodil jako poslední z dětí o až o deset let později, 30. září 1872. V dochovaných pamětech rodáka z Květuše, Rudolfa Nováka, je “optik Oppenheimer” uveden jako jedna ze “slavných” osobností obce (viz https://www.kvetus.cz/kvetus-ve-vzpominkach/). V roce 1880 se Adolf Oppenheimer vyučil v Karlových Varech “v živnosti optické a mechanické” a následně byl v tomto lázeňském městě krátkou dobu (do září 1881) zaměstnán u “Prvních optiků a mechaniků Bratří Teinerů”. Následně, jak sám Oppenheimer v žádosti o udělení dispence do průkazu způsobilosti k nastoupení živnosti optické a mechanické  uvádí, vstoupil do podniku “A. Rosenthal” k Amálii Rosenthalové v Praze. Krátce po roce 1888 tuto firmu převzal. Adolfa Oppenheimera lze označit za jednoho z průkopníků kinematografie u nás. V říjnu 1896 představil v hotelu U Černého koně na pražských Příkopech (v místech, kde o desetiletí později bude nabízet i zvukové nosiče a přístroje) Edisonův kinetoskop. V Adresáři královského hlavního města Prahy a obcí sousedních z roku 1907 figuruje Adolf Oppenheimer, “maj. firmy A. Rosenthal, II. na Příkopě 26″ i jako přísedící odvolacího c.k. živnostenského soudu. Po první světové válce postupně předává firmu A. Rosenthal mladšímu bratrovi, Maxmiliánovi. Ten však v březnu 1928 předčasně umírá a Adolf Oppenheimer následně odhlašuje živnost. Adolf Oppenheimer umírá 4. 5. 1934.

Zobrazit méně

Rodinní příslušníci osoby prodejce

Josef Oppenheimer / Josef - za svobodna

Vztah: otec
Náboženství:
Narozený/á: 28/12/1882
Místo narození:
Povolání:
Zemřel/a:
Místo úmrtí:

Elisabeth Oppenheimer / Elisabeth Berger - za svobodna

Vztah: matka
Náboženství:
Narozený/á: 01/01/1833
Místo narození:
Povolání:
Zemřel/a: 01/01/1897
Místo úmrtí:

Maxmilián Oppenheimer / Maxmilián - za svobodna

Vztah: bratr
Náboženství:
Narozený/á: 30/09/1872
Místo narození: Květuše, Chyšky, Česko
Povolání:
Zemřel/a: 01/03/1928
Místo úmrtí:

Cestování

Fotoalbum

Nekrolog matky Adolfa Oppenheimera.  Zdroj: www.findagrave.com Detail na obchod firmy A. Rosenthal. Zdroj: AHMP, Sbírka fotografií, signatura II 95.

Osoba prodejce

Jméno: Max Oppenheimer
Datum narození: 06/09/1872
Místo narození: Květuše, Chyšky, Česko
Datum úmrtí:
Místo úmrtí:
Náboženství: židovské
Další informace:

Povolání/profese/zaměstnání:

Fyzický popis

Výška
Váha
Barva vlasů
Barva očí
Zvláštní znamení
Rok původu

Seznam adres bydliště

Medailonek osoby prodejce

Maximilián Oppenheimer (nebo také zkráceně Max) se narodil 30. září 1872 v Květuši, v části obce Chyšky (tehdy Klein Chischka), asi 10 km od Milevska, a to jako jedenácté dítě do židovské rodiny Josefa Oppenheimera (* 28. 12. 1822) a Elisabeth Oppenheimerové (1833-1897). Se svým bratrem Adolfem je podepsán pod jedním z patentů v oboru… Zobrazit více >

Maximilián Oppenheimer (nebo také zkráceně Max) se narodil 30. září 1872 v Květuši, v části obce Chyšky (tehdy Klein Chischka), asi 10 km od Milevska, a to jako jedenácté dítě do židovské rodiny Josefa Oppenheimera (* 28. 12. 1822) a Elisabeth Oppenheimerové (1833-1897). Se svým bratrem Adolfem je podepsán pod jedním z patentů v oboru vznikajícího zvukového průmyslu.

Gabriel  Gössel k tomu uvádí, že v podniku A. Rosenthal údajně byla k dostání zvukovka ¨se zvláštním systémem výměny jehel, kterou roce 1904 přihlásili k patentování pánové Adolf a Max Oppenheimerové. Není známo, jak se zvukovka osvědčovala, každopádně žádný exemplář této „epochální novinky patentované ve všech kulturních státech“ nalezen nebyl (GG, Fonogram 2, s. 13).

Po první světové válce postupně přebírá Max Oppenheimer firmu A. Rosenthal po straším bratru Adolfovi. V březnu však 1928 předčasně umírá a Adolf Oppenheimer následně odhlašuje živnost.

Zobrazit méně

Rodinní příslušníci osoby prodejce

Cestování

Fotoalbum

O prodejci

Adolf Oppenheimer vstoupil do podniku “A. Rosenthal” v Praze na přelomu let 1881-1882. Podnik v té době vedla Amálie Rosenthalová. Krátce po roce 1888 tuto firmu Oppenheimer převzal a následně firma získala lukrativní zakázku od Lékařské fakulty C. k. německé univerzity Karlo-Ferdinandovy. V září 1892 Adolf Oppenheimer oznamuje pražskému policejnímu ředitelství, že bude v Praze… Zobrazit více >

Adolf Oppenheimer vstoupil do podniku “A. Rosenthal” v Praze na přelomu let 1881-1882. Podnik v té době vedla Amálie Rosenthalová. Krátce po roce 1888 tuto firmu Oppenheimer převzal a následně firma získala lukrativní zakázku od Lékařské fakulty C. k. německé univerzity Karlo-Ferdinandovy. V září 1892 Adolf Oppenheimer oznamuje pražskému policejnímu ředitelství, že bude v Praze provozovat mechanickou a optickou živnost a v květnu 1895 obdržel titul c. a k. dvorního dodavatele. V roce 1899 je jeho jméno pod tímto titulem zaznamenáno i v rakouské příručce Liste der k.u.k. Hoflieferanten v sekci dodavatelů sídlících mimo Vídeň a Budapešť, a je zde veden jako obchodník s optickými a mechanickými přístroji. Obchod firmy “A.Rosenthal” sídlil na pražských Příkopech. Do roku 1907 ho mohli zákaznici najít kousek od Prašné brány na adrese Příkopy č. p. 26. Poté kvůli bourání a výstavbě v této lokalitě, přesídlil  o pár set metrů dále směrem k dnešnímu Václavskému náměstí na adresu Příkopy 10, do prostorů paláce Sylva-Taroucca, tehdy “paláce Úvěrního ústavu.” Podoba obchodu na této adrese je zachována na dobové fotografii (Viz NA, Policejní ředitelství; dále AHMP)

Adolfa Oppenheimera lze označit za jednoho z prvních praotců kinematografie u nás. V říjnu 1896 představil v hotelu U Černého koně na pražských Příkopech (v místech, kde o desetiletí později bude nabízet i zvukové nosiče a přístroje) promítání Edisonova kinetoskopu.

Nejstarší reklamy týkající se prodeje zvukových médií u firmy A. Rosenthal pocházejí již z let 1901-1902. Inzerce obsahuje mimo jiné nabídku fonografických válečků, které obsahují písně z oper a operet „zpívané zpěváky prvního řádu” (Čas, 1902) Jiná dochovaná reklama firmy podobně inzeruje „Pravé Edisonovy orchestry” a „Pravé milánské orchestry a zpěvy”, a rovněž láká na fonografické válečky „umělecky zpívané od členů Národního divadla v Praze” (Národní listy, 1902).

Ve sbírce fonotéky NM-ČMH se několik válečků s emblémem firmy A. Rosenthal nachází. Obal jednoho z nich, s etiketou Edison Record: Echo all over the World má ručně vepsaný titul Verdiho opery Attilla v interpretaci Edison Orchester. Další pozoruhodností sbírkového fondu je také vzácná leskle rudá krabička značky Bettini (viz vybrané fotografie válečků). Válečky této společnosti patřily na začátku 20. století k luxusním produktům na trhu vznikajícího nahrávacího průmyslu, a to díky prvotřídní technické kvalitě zvukového záznamu i výběru repertoáru, který zahrnoval význačné pěvce a pěvkyně mezinárodních operních domů.

Jiný fonografický váleček uložený ve fondech NM-ČMH, z hnědého vosku v krabičce bez komerční etikety obsahuje snímek zlidovělé polky “Všechno je to boží dárek” od Bohumila Ptáka s podtitulem “Jen pro pány”. Před samotnou písní je na nahrávce obsažena krátká mluvená anotace, která v té době byla u fonografických válečků vcelku běžná z důvodu toho, že na samotný materiál nosiče bylo obtížné vpravit podrobnější informace o obsahu. Neznámá osoba ohlašuje na zvukovém snímku název písně a interpreta, přičemž dodává, že Bohumil Pták, jakožto “člen Národního divadla v Praze” zpívá “pro firmu A. Rosenthal, .královský dvorní optik a mechanik, v Praze na Příkopech (…).”. Jedná se pravděpodobně o nejstarší známý reklamní slogan v češtině ve zvukové podobě vůbec (viz fotografie a nahrávka k válečku; zmiňuje také Meszner, 1984). 

Podnik “A.Rosenthal” nabízel kromě fonografických produktů i gramofony a gramodesky. Nalezené zmínky o prodeji gramofonů i gramodesek pocházejí z pozdější doby než u fonografických válečků. Firma “A. Rosenthal” v té době nabízí desky”oboustranné velké” (myšleno zřejmě velikosti 30 cm) i “jednostranné velké” (Národní politika, 1906).  V nabídce podniku v následujících letech figurovaly takové služby jako prodejní katalogy “zdarma a franko”, opravy ve vlastních dílnách, rekonstrukce starších strojů, výměna desek atd (Národní listy, 1907). Podobně jako ostatní prodejci gramofonových desek, nabízela firma nosiče ve vlastních papírových obalech s natištěným názvem firmy. Jak uvádí Gabriel Gössel, gramodesky nabízela firma také ve “zdobných albech patentované konstrukce Soteria s vyobrazením gramofonu a dvojjazyčným nápisem Platten-Album „Desky“ na obálce” (Gössel, 2006, s. 13).

Ve své činnosti na poli prodeje gramofonových desek a přístrojů, především pro Gramophone Company, pokračovala firma A. Rosenthal i po první světové válce. Jsou toho dokladem dochované reklamy v dobovém tisku z let 1923-1924 (Národní listy, 1924).

Zobrazit méně

Firmy

Název firmy: A. Rosenthal

Adresy firmy

Působení (od-do): 1890 - 1907
Kategorie: prodejna
Kategorie - zástupce firmy:
Adresa (tehdejší): Na příkopě 26
Zdroje: Digitální knihovna Kramerius - Národní knihovna ČR
Mapa:
Působení (od-do): 1907 - 1923
Kategorie: prodejna
Kategorie - zástupce firmy:
Adresa (tehdejší): Na příkopě 10
Zdroje: Digitální knihovna Kramerius - Národní knihovna ČR
Mapa:
Působení (od-do): 1923 - 1928
Kategorie: prodejna
Kategorie - zástupce firmy:
Adresa (tehdejší): Příkopy 39
Zdroje: Digitální knihovna Kramerius - Národní knihovna ČR
Mapa:

Reklamy firmy

Jedna z nejstarších reklam firmy A. Rosenthal týkající se fonografických válečků.
Název reklamy:
Jedna z nejstarších reklam firmy A. Rosenthal týkající se fonografických válečků.
Anotace: Jedna z nejstarších reklam firmy A. Rosenthal týkající se fonografických válečků. Zdroj: Českožidovské listy. Praha: Česko-židovské družstvo vydavatelské, 1.1.1901, 7(1). s. 8.
Adresa:
Zdroj: periodikum
Datum:
Soubor:
Jedna z nejstarších reklam firmy A. Rosenthal týkající se fonografických válečků.
Název reklamy:
Jedna z nejstarších reklam firmy A. Rosenthal týkající se fonografických válečků.
Anotace: Jedna z nejstarších reklam firmy A. Rosenthal týkající se fonografických válečků. Zdroj: Čas. V Praze: Jan Herben, 05.01.1902, 16(5). s. 11.
Adresa:
Zdroj: periodikum
Datum:
Soubor:
Reklama na fonografické válečky “umělecky zpívané od členů Národního divadla v Praze”
Název reklamy:
Reklama na fonografické válečky “umělecky zpívané od členů Národního divadla v Praze”
Anotace: Reklama na fonografické válečky “umělecky zpívané od členů Národního divadla v Praze” - Národní listy. Praha: Julius Grégr, 5.3.1902, 42(63, odpolední vydání). s. [4]
Adresa:
Zdroj: periodikum
Datum:
Soubor:
Reklama na gramofony a gramodesky
Název reklamy:
Reklama na gramofony a gramodesky
Anotace: Reklama na gramofony a gramodesky. Zdroj: Národní listy. Praha: Julius Grégr, 8.12.1907, 47(339, ranní vydání). s. 23
Adresa:
Zdroj: periodikum
Datum:
Soubor:
Reklama firmy A. Rosenthal z doby po první světové válce
Název reklamy:
Reklama firmy A. Rosenthal z doby po první světové válce
Anotace: Reklama firmy A. Rosenthal z doby po první světové válce. Zdroj: Národní listy. Praha: Julius Grégr, 6.12.1924, 64(336), s. 12
Adresa:
Zdroj: periodikum
Datum:
Soubor:
Reklama firmy A. Rosenthal z doby po první světové válce
Název reklamy:
Reklama firmy A. Rosenthal z doby po první světové válce
Anotace: Reklama firmy A. Rosenthal z doby po první světové válce. Zdroj: Národní listy. Praha: Julius Grégr, 12.12.1924, 64(341), s. 8.
Adresa:
Zdroj: periodikum
Datum:
Soubor:

Nahrávky firmy

Katalogy firmy

Zaměstnanci firmy

Název: Národní archiv I
Soubor:
Anotace:
Národní archiv, Policejní ředitelství I, konskripce, karton 435, obraz 403. Dostupné z: http://digi.nacr.cz/prihlasky2/index.php?action=link&ref=czarch:CZ-100000010:874&karton=435&folium=403
Název: Národní archiv II
Soubor:
Anotace:
Národní archiv, Policejní ředitelství Praha II - všeobecná spisovna - 1921 - 1930, karton 2598, sign. O212/12 Adolf, Adolf Oppenheimer.
Název: Archiv hlavního města Prahy (AHMP)
Soubor:
Anotace:
Archiv hlavního města Prahy, Magistrát hlavního města Prahy I., část Referát II. A, sign. 249070, Adolf Rosenthal.
Název: Dobová periodika (Digitální knihovna Kramerius)
Soubor:
Anotace:
Čas. Praha: Jan Herben, 5.1.1902, 16(5). s. 11. Národní listy. Praha: Julius Grégr, 5.3.1902, 42(63, odpolední vydání). s. 4.