Mapa
Biografie
Prodej a výroba
Zdroje

Osoba prodejce

Fotografie Josefa Kukly Z Žádosti o cestovní pas, 1931. Zdroj: Národní archiv, Policejní ředitelství Praha II - všeobecná spisovna - 1941 - 1950.
Jméno: Josef Kukla
Datum narození: 18/03/1883
Místo narození: Plástovice-Sedlec, okr. České Budějovice, Česko
Datum úmrtí:
Místo úmrtí:
Svatby: 13/03/1910 (Praha)  
Další informace:

Povolání/profese/zaměstnání:

obchodník se specializací na voňavkářské zboží a na gumové ochranné prostředky (1907)

Fyzický popis

Výška
Váha
Barva vlasů
Barva očí
Zvláštní znamení
Rok původu

Seznam adres bydliště

Od roku / Do roku 1907 / 1907
Adresa (tehdejší): Perlová 9
Zdroj: Národní archiv, Policejní ředitelství Praha II - evidence obyvatelstva, Josef Kukla (*1883)
Mapa:
Od roku / Do roku 1915 / 1917
Adresa (tehdejší): Vladislavova 50
Zdroj: Národní archiv, Policejní ředitelství Praha II - evidence obyvatelstva, Josef Kukla (*1883)
Mapa:
Od roku / Do roku 1930 / 1930
Adresa (tehdejší): Perlová 370
Zdroj: pragos.cz
Mapa:
Od roku / Do roku 1917 / 1927
Adresa (tehdejší): Perlová 370
Zdroj: Národní archiv, Policejní ředitelství Praha II - evidence obyvatelstva, Josef Kukla (*1883)
Mapa:
Zobrazit všechny adresy >

Medailonek osoby prodejce

Josef Kukla se narodil 18. 3. 1883 v Plástovicích rodičům Vavřinci Kuklovi a Alžbětě, roz. Bohuslavové. Jeho první pražská domovská adresa byla Štěpánská č. p. 2032 na Praze II. Kukla se oženil 13. 3. 1910 s Františkou Kuklovou, roz. Procházkovou (* 29. 5. 1885 v Praze) v kostele u sv. Štěpána v Praze. Později se… Zobrazit více >

Josef Kukla se narodil 18. 3. 1883 v Plástovicích rodičům Vavřinci Kuklovi a Alžbětě, roz. Bohuslavové. Jeho první pražská domovská adresa byla Štěpánská č. p. 2032 na Praze II. Kukla se oženil 13. 3. 1910 s Františkou Kuklovou, roz. Procházkovou (* 29. 5. 1885 v Praze) v kostele u sv. Štěpána v Praze. Později se jim narodili syn Josef (*16. 10. 1913), dcera Olga (*11. 3. 1918) a syn Otto (*2. 5. 1926). Ve třicátých letech 20. století bydleli na adrese Švandova ul. č. p. 80/2 na Smíchově. (viz Národní archiv)

Josef Kukla navštěvoval na počátku 20. století hospodářskou školu v Českých Budějovicích, poté po několik měsíců vykonávat praktikantskou činnost při hospodářství. Později sloužil u lékaře MUDr. Alfreda Hocka v Praze ve Štěpánské ulici a také u obchodníka Eduarda Fischera. Zde měl na starosti kancelářskou práci, jakož i dopravování zásilek na poštu. Dne 22. října 1907 magistrátu královského hlavního města Prahy oznámil Kukla svůj záměr provozovat od 1. listopadu 1907 obchodní živnost se specializací na voňavkářské zboží a na gumové ochranné prostředky v domě č. p. 371 v Perlové ulici č. 9 na Praze I. Ve dvacátých  a třicátých letech se Kukla kromě stávající obchodní činnosti zaměřil také na prodej fotografických potřeb a přístrojů, prodej dietetického zboží a na obchod se „zbožím obvazovým a chirurgickým”. Rovněž se pokusil o provozování hostinské a výčepnické koncese v Pečkách (viz AHMP).

Pozn. Za pomoc při výzkumu a tvorbě textu děkujeme Mgr. Ing. Vítu Holečkovi, Ph.D., který byl do roku 2022 součástí výzkumného týmu.

Zobrazit méně

Rodinní příslušníci osoby prodejce

Františka Kuklová / Františka Procházková - za svobodna

Vztah: manželka
Náboženství:
Narozený/á: 29/05/1885
Místo narození: Praha
Povolání:
Zemřel/a:
Místo úmrtí:

Josef / Josef - za svobodna

Vztah: syn
Náboženství:
Narozený/á: 16/10/1913
Místo narození: Praha
Povolání:
Zemřel/a:
Místo úmrtí:

Olga / Olga - za svobodna

Vztah: dcera
Náboženství:
Narozený/á: 11/03/1918
Místo narození: Praha
Povolání:
Zemřel/a:
Místo úmrtí:

Otto / Otto - za svobodna

Vztah: syn
Náboženství:
Narozený/á: 02/05/1926
Místo narození:
Povolání:
Zemřel/a:
Místo úmrtí:

Cestování

Fotoalbum

Fotografie Josefa Kukly z Vysvědčení o zkoušce k řízení motorových vozidel s výbušným motorem

O prodejci

Příkladem prodejce gramofonových desek i gramofonů, který byl svou profesí a zaměřením živnosti orientován spíše na prodej nejrůznějšího konzumního zboží (a to mnohdy velmi specifického druhu), byl obchodník Josef Kukla. Před 1. světovou válkou se specializoval na prodej menšího spotřebního zboží, ať už šlo o voňavkářské a kosmetické produkty, porcelán, kuřácké potřeby, hračky, galanterii, skleněné… Zobrazit více >

Příkladem prodejce gramofonových desek i gramofonů, který byl svou profesí a zaměřením živnosti orientován spíše na prodej nejrůznějšího konzumního zboží (a to mnohdy velmi specifického druhu), byl obchodník Josef Kukla. Před 1. světovou válkou se specializoval na prodej menšího spotřebního zboží, ať už šlo o voňavkářské a kosmetické produkty, porcelán, kuřácké potřeby, hračky, galanterii, skleněné zboží, kuchyňské nádobí, psací a kancelářské potřeby a hospodářské nářadí, ale i “automatické hudební stroje a gramofonové desky”.

Počátky jeho obchodnické kariéry sahají do let 1907-8. V říjnu 1907 ohlásil magistrátu královského hlavního města Prahy svůj záměr provozovat od 1. listopadu 1907 obchodní živnost se specializací na voňavkářské zboží a na gumové ochranné prostředky v domě č. p. 371 v Perlové ulici č. 9 na Praze I. V červenci 1908 požádal o rozšíření své živnosti o prodej porcelánového, ozdobného a kuřáckého zboží, hraček, galanterního a skleněného zboží, koberců, kuchyňského nádobí, psacích a kancelářských potřeb, hospodářského nářadí a také “automatických hudebních strojů”. Začátky jeho podnikání ovšem nebyly jednoduché. Pár měsíců po založení vlastního obchodu si v lednu 1908 stěžovalo několik pražských drogistů a gumařů u Nového obchodního grémia královského hlavního města Prahy na obchodníka Josefa Kuklu, že nemá patřičné vzdělání ku prodeji drogistického a gumařského zboží a to těmito slovy: “Pan Josef Kukla není členem obchodního grémia, nýbrž hokynářem…” Později však jeho obchodování začalo pravděpodobně prosperovat natolik, že si od 1. listopadu 1908 mohl dovolit otevřít filiálku svého obchodu na rušném Václavském náměstí č. 43 (celé viz AHMP)

Šíři Kuklova sortimentu na poli prodeje fonografických válečků, gramofonových desek a přístrojů ukazují dobové katalogy, či dobové řečeno „ceníky“, které se dochovaly ve fondech knihovny Národního muzea. Podle bohatě ilustrované sekce s přístroji Kukla prodával v letech 1908-10 především gramofony značky Praecisonocord (či Praecisonofon) s motivem lišky naslouchající troubě zvukového přístroje, což byla ochranná známka Diega Fuchse. Ten Kuklovi dodával s velkou pravděpodobností i levné fonografy, které se v katalogu objevují pod souhrnným názvem Elektra. Kromě toho Kuklovy „ceníky“ nabízejí celou řadu příslušenství jako byly koncertní, silozvučné, dvouzvučné a lžičkové jehly, stolky pod gramofony, hnací stroje, zvuková ramena a zvukoblány pro fonografy nebo alba na uložení gramofonových desek (viz Cenníky 1908, 1909-10, KNM).

Souborné seznamy snímků v katalogu nabízejí gramofonové desky značek „Anděl”, „Zonofon“, „Lyrofon“ a Hostimil a také fonografické válečky Elektra. Desky značky “Anděl” byly prodávány ve třech variantách, ve variantě M – deska Monarch o průměru 30 cm za 9 korun, varianta C – koncertní deska o průměru 25 cm za 6 korun a malá deska o průměru 17,5 cm za 3 koruny. Z hlediska obsahu se deskách nacházely valčíky, polky, pochody, úryvky z oper, nástrojová sóla (housle, piano, flétna, klarinet, křídlovka, kornet, xylofon, tubafon), rozličné humoristické scény a výstupy v podání pražských komiků Ferdy Kinzla a Bohumila Smeykala, Bratří Hartmanů, Maryšky Příborské či Heřmana Zeffiho. Desky značky „Zonofon“ byly prodávány ve dvou formátech, malé o průměru 17,4 cm za 2 koruny a velké o průměru 25 cm za 4 koruny. Na deskách „Zonofon“ se nacházely orchestrální skladby, pěvecká sóla či komické výstupy. Za připomenutí stojí Sen rakouského záložníka – tehdy velmi populární velká vojenská zvukomalba od hudebního skladatele Carla Michaela Ziehrera. Josef Kukla prodával také fonografy a zlatolité válečky značky Elektra, na nichž byly nahrány pochody, tance, operní a operetní melodie a pěvecká sóla.

Kuklovou specialitou byla distribuce gramofonových desek s etiketou „Lyrofon“. Snímky na tuto etiketu lisovala od roku 1905 gramofonová firma Lyrophon-Werke Adolf Lieban & Co. Josef Kukla nabízel tyto desky ve výprodeji ve svém katalogu pro roky 1909-10 a jejich etikety opatřoval vlastní přelepkou Mozart a nabízel je s tvrzením, že jsou „dvakrát trvanlivější než desky jiných značek.“ V roce 1910 figuruje Josef Kukla v Adresáři královského hlavního města Prahy jako obchodník s voňavkářským a gumovým zbožím na adrese v Perlové ulice 9, a zároveň stále i jako obchodník s „hudebními stroji automatickými” na adrese Václavské náměstí 43, Praha II.

Od dvacátých let není již známa Kuklova činnost na poli “obchodu gramofony”. Kromě stávající obchodní činnosti (s gumovými a voňavkářskými produkty) zaměřil dále na prodej fotografických přístrojů a potřeb, a také na prodej dietetického zboží, na obchod se „zbožím obvazovým a chirurgickým”. Rovněž se pokusil o provozování hostinské a výčepnické koncese v Pečkách.

Zajímavostí je, že na výrobky i služby Josefa Kukly přicházely zejména ve třicátých a čtyřicátých letech mnohé (někdy velmi peprné) stížnosti. Nejzajímavější epizodou v tomto ohledu je zapojení Josefa Kukly do všeobecně známého kriminalistického případu vraždy slovenské dívky Otýlie Vranské (1911-1933), která se stala obětí brutální vraždy, kdy bylo její rozčtvrcené tělo odesláno ve dvou kufrech vlaky směřujícími do Bratislavy a do Košic. Rodičům Otýlie Vranské do Brezna nad Hronom byly odeslány 2 anonymní dopisy s iniciály H. B. s datem 18. září a 18. října 1933. Odesílatelem dopisu byla neznámá žena, která v dopise oznamovala jejím rodičům, že vypátrala vraha jejich dcery. Upozorňovala, že Josef Kukla je policejním ředitelstvím velmi dobře znám, a že se v podobných společenských kruzích též pohybuje. Oba zmíněné dopisy odevzdal otec Otýlie Vranské na četnickou stanici v Breznu nad Hronom. V souvislosti s tímto oznámením byla doporučena prohlídka Kuklovy firmy. Policejní prohlídka však nezaznamenala žádné podezření na spáchání trestného činu. Pravděpodobně se tedy jednalo o vyřizování soukromých sporů, kterých měl Josef Kukla díky své mnohdy pochybné obchodní činnosti spoustu (viz AHMP).

Pozn. Za pomoc při výzkumu a tvorbě textu děkujeme Mgr. Ing. Vítu Holečkovi, Ph.D., který byl do roku 2022 součástí výzkumného týmu.

Zobrazit méně

Firmy

Název firmy: Josef Kukla

Adresy firmy

Působení (od-do): 1907 - 1908
Kategorie: prodejna
Kategorie - zástupce firmy:
Adresa (tehdejší): Perlová 9
Zdroje: Digitální knihovna Kramerius - Národní knihovna ČR
Mapa:
Působení (od-do): 1908 - 1912
Kategorie: prodejna
Kategorie - zástupce firmy:
Adresa (tehdejší): Václavské náměstí 43
Zdroje: Digitální knihovna Kramerius - Národní knihovna ČR
Mapa:
Působení (od-do): 1910 - 1917
Kategorie: prodejna
Kategorie - zástupce firmy:
Adresa (tehdejší): Perlová 77, 81
Zdroje: Digitální knihovna Kramerius - Národní knihovna ČR
Mapa:
Působení (od-do): 1930 - 1930
Kategorie: prodejna
Kategorie - zástupce firmy:
Adresa (tehdejší): Obchodní dům V Kisně
Zdroje:
Mapa:

Reklamy firmy

Vývozní obchod zlepšenými gramofony. Nové české snímky Zonofon.
Název reklamy:
Vývozní obchod zlepšenými gramofony. Nové české snímky Zonofon.
Anotace: Reklama z 15. listopadu 1908 otištěná v Národní politice. Zdroj: Digitální knihovna Kramerius
Adresa:
Zdroj: periodikum
Datum: 15/11/1908
Soubor:
Vývozní obchod zlepšenými gramofony (praecisofony) firmy Josef Kukla v Praze, Václavské náměstí čís. 43.
Název reklamy:
Vývozní obchod zlepšenými gramofony (praecisofony) firmy Josef Kukla v Praze, Václavské náměstí čís. 43.
Anotace: Reklama z 29. listopadu 1908 otištěná v Národní politice. Zdroj: Digitální knihovna Kramerius
Adresa:
Zdroj: periodikum
Datum: 29/11/1908
Soubor:
Vývozní obchod zlepšenými gramofony (praecisofony) firmy Josef Kukla v Praze, Václavské náměstí čís. 43.
Název reklamy:
Vývozní obchod zlepšenými gramofony (praecisofony) firmy Josef Kukla v Praze, Václavské náměstí čís. 43.
Anotace: Reklama z 4. prosince 1908 otištěná v Humoristických listech. Zdroj: Digitální knihovna Kramerius
Adresa:
Zdroj: periodikum
Datum: 04/12/1908
Soubor:
Vývozní obchod zlepšenými gramofony (praecisofony) firmy Josef Kukla v Praze, Václavské náměstí čís. 43.
Název reklamy:
Vývozní obchod zlepšenými gramofony (praecisofony) firmy Josef Kukla v Praze, Václavské náměstí čís. 43.
Anotace: Reklama z 27. prosince 1908 otištěná v Národní politice. Zdroj: Digitální knihovna Kramerius
Adresa:
Zdroj: periodikum
Datum: 27/12/1908
Soubor:

Nahrávky firmy

Katalogy firmy

Původ: katalog / TXT/XML: Cenník gramofonů, fonografů, desek a válců firmy Josef Kukla v Praze. Č. 4. Praha, 1908. Zdroj: Knihovna Národního muzea Původ: katalog / TXT/XML: Cenník gramofonů, fonografů, desek a válců firmy Josef Kukla v Praze. Č. 4. Praha, 1908. Zdroj: Knihovna Národního muzea Původ: katalog / TXT/XML: Cenník gramofonů, fonografů, desek a válců firmy Josef Kukla v Praze. Č. 4. Praha, 1908. Zdroj: Knihovna Národního muzea Původ: katalog / TXT/XML: Cenník gramofonů, fonografů, desek a válců firmy Josef Kukla v Praze. Č. 6. Praha, 1909-1910. Původ: katalog / TXT/XML: Cenník gramofonů, fonografů, desek a válců firmy Josef Kukla v Praze. Č. 6. Praha, 1909-1910.

Zaměstnanci firmy

Název: Archiv hlavního města Prahy - Magistrát hlavního města Prahy I.
Soubor: h
Anotace:
V rámci tohoto zdroje byly nalezeny živnostenské prameny k prodejci a historické adresy jeho prodejen. Část Referát II. A, sign. 242572, Josef Kukla.
Název: Archiv hlavního města Prahy - Soupis pražského obyvatelstva 1830-1910 (1920)
Soubor: h
Anotace:
Soupis pražského obyvatelstva 1830-1910 (1920) - Pražští příslušníci (Pořadové číslo 341, karton/159, Kukla, Josef) - V rámci tohoto zdroje byly nalezeny adresy bydlišť a jména rodinných příslušníků prodejce a další biografická data a údaje.
Název: Digitální knihovna Kramerius
Soubor: h
Anotace:
V rámci tohoto zdroje byly v historických periodicích nalezeny historické reklamy prodejce a v historických adresářích adresy prodejen z první poloviny 20. st.
Název: Dvě Prahy (webový mapový portál)
Soubor: h
Anotace:
V rámci tohoto zdroje byly lokalizovány adresy prodejen a bydlišť prodejce.
Název: Národní Archiv ČR - Fond pobytové přihlášky
Soubor: h
Anotace:
Pobytové přihlášky pražského policejního ředitelství (konskripce) 1850-1914 - V rámci tohoto zdroje byly nalezeny adresy bydlišť prodejce, další biografická data a příbuzenské vazby.
Název: Národní Archiv ČR - Fond evidence obyvatel
Soubor: h
Anotace:
Pobytové přihlášky pražského policejního ředitelství (konskripce) 1914-1954 - V rámci tohoto zdroje byly nalezeny adresy bydlišť prodejce, další biografická data a příbuzenské vazby.
Název: Národní Archiv ČR - Fond policejní ředitelství
Soubor: h
Anotace:
Policejní ředitelství II. všeobecná spisovna - Ve fondu byly nalezeny fotografie prodejce ze žádosti o pas či z výkazu o pas.
Název: Národní muzeum - Knihovna Národního muzea
Soubor:
Anotace:
Cenník gramofonů, fonografů, desek a válců firmy Josef Kukla v Praze. Č. 4. Praha, 1908. Cenník gramofonů, fonografů, desek a válců firmy Josef Kukla v Praze. Č. 6. Praha, 1909-1910.