Fyzický popis
Seznam adres bydliště
Medailonek osoby prodejce
Josef Vrba se narodil 14.1.1873 v Ronově-Oskořínku v domě č. 22, okres Nymburk v Čechách do rodiny zedníka Františka Vrby a matky Marie roz. Sýkorové. Kolem roku 1899 se odstěhoval do Prahy, kde si 17.1. 1899 vzal za ženu Marii roz. Janků. 4. června téhož roku se jim narodila první dcera Helena (později provd. Vojtěchovská), 7. července 1901 pak jejich druhá dcera a poslední potomek Malvína (později provd. Kadlecová). Obě dcery se narodily na adrese Libeň č.p. 438, kde zpočátku rodina žila. Josef Vrba je v matričních záznamech (oddání a rodných záznamech svých dcer) psán povoláním jako kolář (výrobce tehdy zemědělského náčiní). Dle reklam v dobových periodicích se začala mezi léty 1902-1904 věnovat prodeji houpacích koňů, hraček a kulečníků. Poté však započal svojí celoživotní dráhu obchodníka nejdříve s fonografy a záhy i s gramofony. V roce 1904 se rodina odstěhovala do Karlína, tehdy ještě předměstí Prahy. Ale patrně díky obchodním úspěchům se postupně s rodinou stěhoval na lukrativnější adresy v centru Prahy. Od roku 1906 až do roku 1919 žili Na Poříčí nejdříve v č.p. 1053, pak 1040. V letech 1919 až 1927 žila rodina jen o kus dál v Eliščině třídě č.p. 772 (dnešní Revoluční ulice). V roce 1927 se odstěhoval zpět do Karlína, tehdy už pražské městské části, kde dožil a v roce 1947 ve svých 74 letech zemřel.
Zobrazit méněRodinní příslušníci osoby prodejce
Marie Vrbová / Marie Janků - za svobodna
Helena Vojtěchovská / Helena Vrbová - za svobodna
Malvína Kadlecová / Malvína Vrbová - za svobodna
Cestování
Fotoalbum
O prodejci
Počátky prodejní kariéry Josefa Vrby:
Josef Vrba započal svojí dráhu obchodníka s gramofony a fonografy přibližně v roce 1903, do té doby se věnoval prodeji dřevěných hraček či kulečníků. Patrně jako jeho konkurent Diego Fuchs vycítil příležitost prorazit na trh s technickou novinkou – fonografy a gramofony a jejich nosiči. Fonografy značky Columbia prodával za 10 zlatých od roku 1903 ve svém obchodě v Karlíně.
Od svých začátků zastupoval významnou americkou gramofonovou firmu Columbia. V roce 1908 se zúčastnil Jubilejní výstavy obchodní a živnostenské komory v Praze, která byla uspořádána na počest šedesáti let vládnutí císaře Františka Josefa I. Na výstavě firma J. Vrby předvedla významnou atrakci od firmy vyrábějící gramofony a gramofonové desky zn. Lyrophon – mechanickou loutku v životní velikosti, která představovala rakouskou pěvkyni Hedwigu Francillo-Kaufmann (1878-1948), v loutce pak byla umístěna deska s nahrávkou jejího zpěvu – árie z opery Jacquese Offenbacha (1819-1880) – Hoffmannovy povídky. Tato atrakce se stala natolik oblíbenou, že je o ní zmínka v kupletu Výstavní povidla od komiků Josefa Wanderera (1859-1928) a Aloise Tichého (1875-1922): „V obchodním pavilonu u Vrby zříš pannu onu, kterak zpívá úryvek z Hoffmannových povídek. Ač to loutka je – neživá – pánů moc se na ni dívá. Jedinou je pannou snad v té budově akorát…“.
20. léta:
V roce 1924 byl ustanoven prvním místopředsedou Svazu průmyslu a obchodu s gramofony, hudebními stroji a jich příslušenstvím pro Republiku Československou. Až v následujícím roce obnovila od konce první světové válce americká firma Columbia svoje zastoupení v Československu. Přičemž Vrba se stal znovu generálním zástupcem. Téhož roku nastoupil do zástupné firmy další významný obchodník s gramodeskami Vladimír Chmel a stal se zde obchodvedoucí Columbie. Vladimír Chmel se zde věnoval nákupu desek, gramofonů a příslušenství v cizině a distribuci zboží v malém i velkém. Zajímavostí je, že pro firmu angažoval reklamního grafika Fráňu Smatka (mladší bratr hudebního skladatele a kapelníka Miloše Smatka), který tvořil propagační materiály a plakáty a i zároveň dohlížel na nahrávání českého programu pro Columbii.
Ve 20. letech mohli zákazníci „na pultu“ Vrbova obchodu nalézt nosiče se zahraničními interprety klasické i populární hudby a nově taktéž elektricky zaznamenané snímky. V mnoha případech se jednalo o žánrový pelmel – lidové šlágry, skladby v podání hudebních dechových těles z tuzemska, ale i vážná hudba v podání např. českých operních pěvců. Desky s etiketou Columbia byly na rozdíl od jiných Desek dražší, ale jak lze vyhledat v dobových reklamách „šelestu prosté, dvojnásobně hodnotné a trojnásobně trvanlivé“. (GG, Fonogram 2, str. 368)
30. léta:
Na počátku 30. let se Vrba stal generálním zástupcem firmy Artiphon pro Československo, čímž měla konkurovat začínajícím tuzemským firmám Estě a Ultraphon. (GG, Fonogram 2, str. 348) V roce 1932 byla firma Vrba a spol. zrušena.
Na začátku třicátých let došlo ke spojení firem Columbia a Grammophone Company. Z tohoto spojení pak vznikl koncern EMI. evropské pobočky obou společností ale i nadále vydávaly gramodesky pod původními etiketami. V souvislosti s následnými s reorganizačními změnami Chmel v roce 1935 Vrbovu firmu opustil a otevřel si v Železné ulici v Praze vlastní obchod gramofony a gramodeskami – těmi ho zásobovala především ústecká lisovna gramodesek značky HMV a Columbia. (GG, Fonogram 2, str. 200)
ZDROJE:
GG FONOGRAM 2