Datum úmrtí není přesné, 3. 11. 1941 je datum transportu do polské Lodže.
obchodník s gramofony (ca v letech 1906-1930)
Fyzický popis
Seznam adres bydliště
Medailonek osoby prodejce
Otto Fischl se narodil 31. 3. 1882 v Praze na Novém Městě v č.p. 1127 jako 3. ze 7 dětí židovské rodiny Josefa Fischla (1845-0903) a Růženy roz. Kohnové. Otto Fischl patří spolu s významným obchodníkem Adolfem Oppenheimerem (firma A. Rosenthal) a Diego Fuchsem k prvním prodejcům gramofonového zboží v Praze, potažmo v českých zemích. Obchod s tímto sortimentem se již v rodině Fischlově vyskytoval a to v podání matky Růženy Fischlové, která již od roku 1904 na Eliščině třídě 7 vlastnila obchod na prodej gramofonů, fonografů aj. Růžena Fischlová se tak řadí mezi vůbec první ženské obchodnice se zvukovými přehrávači a zvukovými nosiči na území Prahy. Po nabytí plnoletosti v roce 1906 si Otto Fischl otevírá vlastní obchod v Praze na Celetné ulici č. 24 s gramofony a fonografy. Jeho obchodnická činnost je bohatě zdokumentována především díky četným a bohatým vyobrazením reklam v dobové inzerci, která je obohacena o ilustrační znázornění, jako byly černobílé obrázky fonografů či gramofonů.
Zobrazit méněRodinní příslušníci osoby prodejce
Josef Fischl / Josef - za svobodna
Rosalie (Růžena) Fischlová / Rosalie (Růžena) Kohnová - za svobodna
Marie Hermína Fischlová / Marie Hermína Langweilová - za svobodna
Anita Bollag / Anita Fischlová - za svobodna
Cestování
O prodejci
Fischl patří spolu s významným obchodníkem Adolfem Oppenheimerem (firma A. Rosenthal) a Diego Fuchsem k prvním prodejcům gramofonového zboží v Praze, potažmo v českých zemích. Obchod s tímto sortimentem se již v rodině Fischlově vyskytoval a to v podání matky Růženy Fischlové, která již od roku 1904 na Eliščině třídě 7 vlastnila obchod na prodej gramofonů, fonografů aj. Růžena Fischlová se tak řadí mezi vůbec první ženské obchodnice se zvukovými přehrávači a zvukovými nosiči na území Prahy.
Po nabytí plnoletosti v roce 1906 si Otto Fischl otevírá vlastní obchod v Praze na Celetné ulici č. 24 s gramofony a fonografy. Jeho obchodnická činnost je bohatě zdokumentována především díky četným a bohatým vyobrazením reklam v dobové inzerci, která je obohacena o ilustrační znázornění, jako byly černobílé obrázky fonografů či gramofonů. V Celetné ulici působil až do první světové války, ač krátce před ní vyměnil Celetnou č. 24 za č. 35. Po první světové válce se stal obchodním zástupcem firmy Homophon Co. pro ČSR. Tehdy působil na Národní 40, později v Lazarské ulici č. 1 a současně krátce na Václavském náměstí č. 10. Působil rovněž jako spolumajitel firmy “Oliver Trading Office” (firma sousedila přímo s prodejnou Otty Fischla na Národní třídě, jak je vidět na tomto snímku patrně z počátku 20. let 20. století).
Roku 1930 mu Ministerstvo obchodu udělilo povolení k prodeji radiotelegrafních a radiotelefonních zařízení se stanovištěm v Praze I, Havířské č. 3. Na této adrese tehdy prodával mimo jiné desky His Master’s Voice. V této době bydlel na Praze 7, Letohradské ul. 48. Na začátku 30. let 20. století již ovšem neměl Fischl takové štěstí v podnikání jako dříve a proto se přestěhoval ze svého pražského bydliště na Národní třídě č. 20 do Vídně na Marianengasse č. 30a ke své sestře Irmě Spitzové, kde již dlela i jeho matka Růžena. Otto Fischl byl během druhé světové války v listopadu 1941 zatčen pro jeho židovský původ a transportován do Lodže, kde v tamním ghettu podlehl nacistické brutalitě. Jeho poslední pražskou adresou byla Norimberská ul. č. 34 na Praze V. Otto Fischl se ve 20. letech 20. století oženil s Marií Langweilovou. Jeho dcera Anna (Anita) Bollag (*13. 8. 1923 v Praze), zemřela 20. 12. 2010 v New Jersey v USA kam utekla před holocaustem.
Zobrazit méně