Fyzický popis
Seznam adres bydliště
Medailonek osoby prodejce
Vilém Hoffmann se narodil 11. 9. 1859 v Hrdlořezích u Prahy do rodiny úředníka “akcessisty u c. k. kněchdržilteského ouřadu v Praze” Theodora Hoffmanna. S manželkou, Johanou Třechovou (*15. 9. 1866), kterou si vzal v roce 1884 se usadil na Žižkově a tam se jim také narodily 3 děti – Marie (*1885), Vilém (*1889) a Alois (*1890).
Kvůli zdravotním problémům se v roce 1920 rozhodl opustit povolání typografa a požádal o povolení k provozování kolotoče, houpačky a střelnice. Jisté zkušenosti k provozování této živnosti získal již dříve, kdy pracoval jako obchodní vedoucí a bývalý dlouholetý ředitel cirkusu Kludský. I jeho synové zdědili vyjímečný talent, oba se stali artisty, z toho syn Vilém (*1889) se v roce 1919 oženil s dcerou majitele cirkusu Františka Štauberta – Marií Štaubertovou. Prodejce Vilém Hoffmann zemřel 18. prosince 1925 po operaci ve vinohradské nemocnici ve věku 66 let.
Zobrazit méněRodinní příslušníci osoby prodejce
Johana Hoffmannová / Johana Třechová - za svobodna
Marie Theodora / Marie Theodora Hoffmannová - za svobodna
Vilém František Hoffmann / Vilém František - za svobodna
Alois Josef Hoffmann / Alois Josef - za svobodna
Cestování
Fotoalbum
O prodejci
Vilém Hoffmann byl původním zaměstnáním typograf. V roce 1897 působil v tiskárně Andrease Haase (1804-1864). O rok později je v notě C. k. hlavního berního úřadu na Žižkově veden jako obchodník.
V letech 1906-1912 se živil prodejem hudebních nástrojů a strojů, jakož i prodejem fonografů a gramofonů. Od roku 1913 opět vykonával své dřívější povolání typografa, kdy byl zaměstnán v tiskárně Ignáce Fuchse na Václavském náměstí č. 51. Po první světové válce působil jako typograf v tiskárně “Národní Politika”. V roce 1892 zde participoval na vydávání Žižkovských listů.
Od roku 1906 se prokazatelně podílel na obchodu s hudebními nástroji a posléze s hudebními automatickými stroji, kam byly z obchodního hlediska řazeny i fonografy a gramofony. Dle dochovaných reklamních štítků sídlil jeho obchod na adrese Královské Vinohrady, Palackého třída č. 7. Dokladem Hofmannových prodejních aktivit jsou dochované fonografy ve sbírce Národního technického muzea, jako například Edison Standard model A New Style z roku 1901 s druhotně osazenou speciální Bettiniho zvukovkou nebo také grafofon model AT od konkurenční firmy Columbia a jeho dochované fonografické válečky v různých paměťových institucích. Ve sbírkách fonografických válečků se neobjevují snímky starší roku 1906, tedy možná v této době ustala jeho obchodní činnost na poli fonografie.